Pasaulinė organizacijų valdymo kompanija „Korn Ferry“ prognozuoja, jog iki 2030-ųjų talentų trūkumas pasaulyje gali siekti daugiau nei 82,5 mln. darbuotojų. Tai savo ruožtu gali reikšti daugiau nei 8,5$ trilijonų nesukurtų pajamų. Talentų trūkumą tiek globaliu, tiek lokaliu mastu lemia ir mažėjantis gimstamumas, ir auganti gig ekonomika, ir dėl to pasikeitusi darbo rinkos dinamika – darbo pasiūlymų paklausa tapo didesnė už talentų pasiūlą. Akivaizdu – talentų pritraukimo problema greitu metu niekur nedings. Tačiau ko galėtų imtis organizacijos, kad užsitikrintų tolesnį tvarų augimą?
Pastebime, jog vis daugiau organizacijų supranta, kad į darbdavio prekės ženklo stiprinimą reikia žiūrėti strategiškai, ne tik imantis ad hoc veiksmų. Ieškodamos tvarių būdų, kaip galėtų patraukti išorės talentų dėmesį, įmonės vis dažniau atsigręžia į savo pačių darbuotojus – vidinius talentus, kurie turi didelę sklaidos ir pasitikėjimo galią.
Tačiau kur slypi darbuotojų atstovavimo organizacijai (angl. employee advocacy) magija? Šiandien žmonės darbdavį renkasi ne tik pagal patrauklų atlyginimą, kompanijos siūlomas naudas, išpuoselėtus biurus ar vasaros šventes, bet ir pagal tai, kokią vidinę kultūrą organizacija puoselėja ar kokią misiją siekia įgyvendinti. Ir ne kas kitas, o būtent esami kompanijos darbuotojai asmeninės komunikacijos dėka gali autentiškiausiai atskleisti įmonės kultūrą. Tad kaip įgalinti darbuotojus, kad šie patrauktų kitų talentų dėmesį?
Vidinės organizacijos kultūros puoselėjimas
Vienas garsiausių visų laikų vadybos konsultantų Peter Drucker yra pasakęs legendinę frazę: „kultūra valgo strategiją pusryčiams“ (angl. culture eats strategy for breakfast), reiškiančią, kad net ir tobulas strateginis planas neveiks, jei komandos nariai nebus vieningi ir netikės organizacija, kuriai atstovauja. Įgalinant darbuotojus, visų pirma svarbu užtikrinti stiprią organizacijos kultūrą. Puoselėjama vidinė komunikacija, darbuotojų įgalinimas, vertybės ne tik ant popieriaus, bet ir darbuotojų galvose – tai vieni svarbiausių elementų, galinčių sustiprinti organizacijos kultūrą.
Darbuotojų, norinčių ir galinčių dalytis, paieškos
Kitas svarbus elementas siekiant sustiprinti darbuotojų atstovavimą organizacijai yra tą norinčių daryti darbuotojų įtraukimas. Kas turėtų nuspręsti, kurie darbuotojai taps ambasadoriais? Kai kurių organizacijų žmogiškųjų išteklių ar rinkodaros bei komunikacijos skyrių atstovai, atsakingi už programą, patys atrenka darbuotojus, o kai kada kviečiami visi savanoriai. Pastarasis metodas dažnai leidžia atrasti netikėtus talentus, tačiau tai nereiškia, kad jis vienintelis teisingas. Svarbiausia, kad darbuotojai būtų motyvuoti skleisti žinutę apie savo organizaciją – organizaciją, kurią gerbia, vertina ir kuria didžiuojasi, nes tik tada žinutės bus autentiškos, pozityvios ir pritraukiančios kitus.
Mokymai ir gairių parengimas
Darbuotojus įtraukti gali padėti mokymai, kuriuos vykdo vidiniai organizacijos darbuotojai arba išoriniai konsultantai. Tam, kad darbuotojų įsitraukimo efektas nebūtų momentinis, o tęstųsi ilgą laiką, verta mokymus kartoti arba bent kas ketvirtį priminti svarbiausius jų akcentus. Darbuotojams-ambasadoriams prisiminti ir temas, ir pagrindinius komunikacijos niuansus padeda ir gairės. Tiesa, jos neturi virsti griežtomis taisyklėmis – verčiau į jas žvelgti kaip įkvepiantį dokumentą, parodantį, kiek daug yra galimų komunikacijos kampų. Rekomenduojama į gaires įtraukti pavyzdžius, susijusius būtent su darbdavio įvaizdžio komunikacija.
Skatinimas
Šiandien populiarėja ir darbuotojų skatinimas įvairiomis išorinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, bilietais į kiną, vakarienėmis, organizacijos atributika. Kartais tai veikia, tačiau visų pirma darbuotojai-ambasadoriai turi būti motyvuoti iš vidaus. Visgi eksperimentuoti su išorinėmis paskatomis verta. Tiesa, prieš imantis tokių priemonių, rekomenduojama atlikti darbuotojų apklausą ar fokus grupes ir sužinoti jų požiūrį į svarstomas paskatas.
Šiandien darbdavio prekės ženklo stiprinimas tampa strategine tvaraus organizacijos augimo ir konkurencingumo didinimo dalimi. Nors kiekviena organizacija turi ieškoti savo unikalaus talentų pritraukimo recepto, iš „Persona Cognita“ klientų patirties žinome, jog tam tikrų įrankių pasitelkimas, motyvacija, žinojimas, kodėl atliekami konkretūs veiksmai, ir nuoseklus darbuotojų organizacijos atstovavimas (angl. employee advocacy) ne vienai organizacijai padėjo laimėti varžybas dėl talentų dėmesio.
Straipsnis buvo publikuotas Delfi M360 portale. Jį galite rasti čia.