Kaip turėtų atrodyti jūsų profiliai socialiniuose tinkluose, kokiu turiniu patraukti auditorijos dėmesį ar kitais būdais atkreipti tikslinės auditorijos dėmesį į save – tokius patarimus galime gauti ne tik pasikonsultavę su ekspertais, bet ir įsigiję mokymus internete ar perskaitę atitinkamą literatūrą. Kai kuriems žmonėms šių įrankių nereikia – turėdami natūraliai susiformavusius įgūdžius jie intuityviai jaučia, kaip tinkamai pristatyti save bei savo organizaciją. Kiti renkasi teorija grįstą kelią – visų pirma apgalvoja savo asmeninio prekės ženklo strategiją, o tik tada imasi veiksmų. Kuris iš šių kelių „teisingesnis“?
Kas yra stiprus asmeninis prekės ženklas?
Kiek stiprus mūsų asmeninis prekės ženklas? Objektyviai tai pamatuoti galime tik iš dalies. Visų pirma, reikėtų atskirti du terminus – identitetą ir įvaizdį. Identitetą paprastai galime apibrėžti kaip įspūdį, kurį norime apie save kurti kitų žmonių akyse. Įvaizdis jau yra mūsų veiksmų pasekmė – kaip mus mato kiti. Kuo didesnis persidengimas tarp identiteto ir įvaizdžio – tai yra, jei kuo žmonės mus mato taip, kaip mes norime, kad jie mus matytų – tuo stipresniu mes galime laikyti savo asmeninį prekės ženklą. Dažnai kyla klausimas – „o kaip suprasti, kad mane tikrai mato taip, kaip aš save identifikuoju“? Suprasti tai nebūtinai galime tiesiogiai, tačiau strategiškai vystant savo asmeninį prekės ženklą visų pirma svarbu įsivardinti tikslus ir kaip juos matuosime. Išmatuojamas progresas dažnu atveju bus būtent to jau anksčiau minėto persidengimo tarp identiteto ir įvaizdžio pasekmė – auditorija, interpretuodama, kas mes esame ir kokią vertę galime sukurti, mums atsilygins savo dėmesiu, užklausomis, užsakymais ar kitais kriterijais, kuriuos sau įsivardinsime keldami tikslus.
Strateginis požiūris į asmeninio prekės ženklo vystymą
Pagrindinis raktas stipraus asmeninio prekės ženklo link – nuoseklumas. Norint tapti žinomais ir matomais pasirinktose auditorijose, ypač svarbu suvokti savo identitetą – išsigryninti raktinius žodžius, kuriuos norime, jog kiti apie mus įsimintų – profesines stiprybes, asmenines savybes ar vertybinius pagrindus. Nuoseklus šių raktinių žodžių naudojimas ne tik prisistatant ar kuriant turinį socialiniuose tinkluose, bet ir atspindint juos savo veiksmais, prisidės prie stipraus asmeninio prekės ženklo vystymo. Neretai pasitaiko atvejų, kai žmogus deklaruoja vieną, o elgiasi kitaip. Pavyzdžiui, prisiminkime keletą daugumai gerai žinomų žmonių. Į turbūt šimtmečio dopingo skandalą įsivėlė dviratininkas Lance Armstrong, kadaise buvęs įkvėpimu ne tik sporto pasaulio entuziastams, bet ir vėžį įveikusiems žmonėms. Televizijos laidų vedėja, aktorė ir prodiuserės Ellen DeGeneres kuriamos pokalbių šou „The Ellen DeGeneres Show“ žiūrimumo reitingai sumažėjo daugiau kaip 1 mln. po to, kai 2020 m. laidos darbuotojai pasiskundė, jog jiems tenka dirbti toksiškoje aplinkoje. Jie teigė, kad E. DeGeneres yra maloni tik prie įjungtų kamerų, o realybė pasirodė esanti visai kitokia. Šįmet buvo paskelbta, kad laida nebebus kuriama.
Yra ir gerųjų pavyzdžių – metai iš metų į labiausiai patikimų pasaulinio garso įžymybių sąrašus kasmet patenka tokie aktoriai kaip Morgan Freeman ar Tom Hanks. Pastarasis, beje, buvo vienas iš pirmųjų viešų asmenų, atvirai komentavęs savo užsikrėtimo koronavirusu istoriją. Įvairiuose žiniasklaidos priemonių sudarinėjamuose sąrašuose taip pat yra Oprah Winfrey ar Michelle Obama. Nuosekliai savo veiksmais atspindėdami savo asmenybę ir vertybes, šie žmonės yra susikūrę patikimą įvaizdį savo auditorijos akyse. Tačiau rizika „paslysti“ visuomet išlieka, o kuo didesnis žinomumas ir matomumas – tuo labiau tikėtina, kad į klaidas dėmesį atkreips visuomenė.
Grįžtant prie strateginio požiūrio į asmeninio prekės ženklo vystymą, pagrindiniai žingsniai yra šie: tikslo kėlimas, tikslinės auditorijos ir asmeninio pozicionavimo išsigryninimas. Tuomet prasideda taktiniai veiksmai – kanalų pasirinkimas ir nuosekli komunikacija.
Intuicija irgi pasiteisina
„Darau tai, kas man patinka, kuriu turinį, kokį noriu, ir taip auditorija pati pas mane ateina. Kokia dar strategija ar planas?“. Tokią ar panašią frazę ne kartą yra tekę girdėti iš didesnį sekėjų ratą turinčių nuomonės formuotojų. Šiandien socialinių tinklų dėka į save dėmesį atkreipia visi, kuriantys ką nors naujo, neįprasto ar įdomaus. Tiesa, vėl grįžtame prie nuoseklumo – jei šio elemento nėra, šansai būti pastebėtiems ir pritraukti stabilų auditorijos dėmesį yra mažesni.
Savojo įvaizdžio kūrimas, paremtas ne strateginiu požiūriu, o intuicija – įmanomas ir pasiteisinęs ne vienam, šiandien žinomam ir matomam žmogui. Tiesa, žinant bendruosius asmeninio prekės ženklo vystymo principus, matomumo ir žinomumo efektą galima tik sustiprinti. Nors dažnu atveju gili analizė nebūtina ir pasikliovimas instinktais ima viršų, pasąmonėje užfiksuoti principai tikrai nepakenks.
Nors sėkmės atvejų, kuomet žmonėms, savo unikalių asmeninių savybių ar interesų dėka, pavyko išvystyti savo asmeninį prekės ženklą taip, kad taptų žinomi ir matomi, yra daug, pravartu susipažinti ir su strateginiu požiūriu į asmeninio prekės ženklo vystymą. Įsiklausydami į savo intuiciją, o tuo pačiu suprasdami savo auditoriją ir kaip norime savo pozicionuoti, galėsime susitelkti į svarbiausius kanalus ir nuosekliai kurti turinį, kuris teiks vertę mūsų auditorijai.
Straipsnis buvo publikuotas Delfi M360 portale. Jį galite rasti čia.