„Noriu pradėti komunikuoti, bet bijau kritikos“

Vis daugiau žmonių šiandien ryžtasi skaitmeninėje erdvėje komunikuoti iš asmeninių paskyrų, suprasdami, kad taip gali kurti artimesnį ryšį su auditorija, atskleisti savo žinias, atkreipti potencialių darbdavių dėmesį ar pasiekti kitų užsibrėžtų tikslų. Vieni tai daro dėl savirealizacijos, kiti – dėl savo verslo žinomumo ar siekdami sustiprinti savo atstovaujamą prekės ženklą. Tačiau dalis žmonių, nepaisant to, kad turi pasakyti itin daug, vis dar nesiryžta pradėti, dažnai – dėl nerimo, jog toks žingsnis iššauks ne tik palaikymą iš aplinkos, bet ir kritiką ar nemalonias reakcijas.

Didesnis matomumas reikalauja aukų

Pasiryžę komunikuoti socialinėje erdvėje turime suprasti, kad mūsų turinys pasieks ne tik draugus, pažįstamus ar šeimos narius. Žmonėms nebūtinai patiks tai, ką turime pasakyti, tačiau juk neturime ir negalime patikti visiems. Yra sakoma, kad viešumas turi savo kainą, o šiuo atveju ta kaina dažnai yra nemalonių komentarų pavidalu. Kuo didesnei auditorijai komunikuosite, tuo didesnė tikimybė, kad joje atsiras tokių, kurie pasireikš po jūsų turiniu nebūtinai iš teigiamos pusės. Svarbu suprasti, jog tai nebūtinai yra blogai – galbūt žmogus tiesiog turi kitą nuomonę ar yra kitų pažiūrų. Nuomonės formuotojai dažnai dalijasi savo patirtimi sulaukus nemalonių reakcijų. Tačiau net ir nebūdami nuomonės formuotojai, bet pradėję aktyviau dalytis savo įžvalgomis socialinėje erdvėje, tikėtina, kad tokių reakcijų iš auditorijos sulauksime.

Dažnai tai yra ne apie jus, bet apie juos

Neigiama reakcija iš auditorijos – sąvoka, kuri gali būti interpretuojama skirtingai. Vieniems žmonėms bet koks nepritarimas jų nuomonei jau bus neigiamas, kitiems neigiami pasirodys tik atgrasūs ar žeidžiantys komentarai. Dar viena reakcijų tipas – komentarai ne visai į temą, kai žmogus komentuoja neįsigilinęs į tai, kas buvo pasakyta, o galbūt tiesiog nori atkreipti dėmesį į save. Vos pradėję komunikuoti iš savo asmeninių paskyrų, žmonės aukščiau išvardintas reakcijas dažnai priima itin jautriai, kartais net yra pasiryžę nutraukti savo komunikaciją. Tačiau tokias reakcijas dažniausiai iššaukia ne jūsų turinys, o komentatoriaus vidiniai jausmai ar problemos, kurie galbūt visiškai nesusiję su jumis. Jūsų įrašas ar straipsnis, pasitaikęs tokio žmogaus akiratyje tam tikru momentu, tampa katalizatoriumi neigiamam komentarui. Dalis žmonių teigia, kad neigiamų komentarų susilaukia būtent pilnaties metu. Jie tiki, kad ši mėnulio fazė daro įtaką žmonių elgsenai, o tai patvirtina ir moksliniai tyrimai. Gavus kritišką komentarą svarbu įvertinti, ar komentaras yra konstruktyvus. Jei yra vartojama žeminanti kalba, greičiausiai tokia reakcija yra neverta jūsų dėmesio ir energijos nei atsakant, nei galvojant apie ją.

Reagavimo menas

Didėjant matomumui socialinėje erdvėje nemalonių komentarų iš auditorijos anksčiau ar vėliau greičiausiai pasitaikys. Klausimas – kaip jas priimsime ir kaip sureaguosime, jei reaguosime išvis? Turbūt daugiau patarimų šioje srityje galėtų duoti šimtatūkstantines auditorijas turintys nuomonės formuotojai, kurie su tam tikromis auditorijos reakcijomis susiduria kasdien. Nors ir ne kasdien, bet nuo susidūrimų  su jomis nesame apsaugoti nė vienas. Norėtųsi, kad tai netaptu barjeru pradėti asmeninę komunikaciją ir taip stiprinti savo asmeninį ar atstovaujamą prekės ženklą, didinti savo verslo ar organizacijos matomumą, ar padėti jai pritraukti talentus. Todėl žemiau – keletas minčių, kaip galėtume reaguoti į ne tokius malonius komentarus socialinėje erdvėje.

●  Kitokia nuomonė neturėtų būti nemaloni. Kad ir kaip norėtųsi, jog žmonės pritartų mūsų mintims, įžvalgoms ar tiesiog asmeniniam pasidalijimui, neturėtume tikėtis, jog visada taip bus. Žmonės turi skirtingas patirtis, požiūrį, nuomones ir normalu, kad jų komentaras ir kita nuomonė skatins įsitraukti į diskusiją. Iš to neretai gimsta naujos idėjos ir mintys.

●  Padėka už dėmesį. Sulaukę ne itin malonaus komentaro, į jį galime sureaguoti padėkodami už įžvalgas ar tiesiog skirtą dėmesį. Jei matome, kad žmogus neįsiskaitė į pateiktas mintis ir komentaras buvo parašytas dėl komentaro, neverta leistis į diskusiją.

●  Ignoravimas. Dauguma ekspertų rekomenduoja atsakyti į visus komentarus, nes taip parodomas noras gilintis į problemą. Be to, atsakymas į komentarą padidina turinio matomumą. Tačiau kartais pasitaiko komentarų, kurie yra „ne į temą“, dažnai jie – noras atkreipti dėmesį į save, asmeninis nusistatymas prieš turinyje pateiktas mintis ar kitos priežastys. Tokiais atvejais į komentarą reaguoti ar nereaguoti yra jūsų pasirinkimas. Kad ir kaip tai kai kuriuose socialiniuose tinkluose nebus palanku algoritmui, sutaupysite laiką ir energiją.

●  Nepriėmimas asmeniškai. Ilgainiui išmokstame atsirinkti, kieno nuomonės mums svarbios, kada norime leistis į diskusiją, o kada – nereaguoti išvis. Svarbu nepriimti nemalonių komentarų asmeniškai.

Nors ne itin malonūs komentarai, pradėjus komunikuoti viešai, gali apkartinti iš asmeninio prekės ženklo vystymo gaunamas naudas, jie neturėtų tapti priežastimi atsisakyti idėjos auditorijai kurti vertę savo įžvalgomis. Visiems patikti ir įtikti neįmanoma, tad verta fokusuotis į tą auditoriją, kuriai mūsų asmeninė komunikacija yra įdomi, aktuali ir naudinga.

Straipsnis buvo publikuotas Delfi M360 portale. Jį galite rasti čia.