Šiandien pagrindiniuose socialiniuose tinkluose, ypač sparčiai augančiame LinkedIn, galima rasti daugelį Lietuvos įmonių vidurinės ir aukščiausios grandies vadovų. Kai kurie jų socialiniuose tinkluose yra tik susikūrę profilius, kiti – atnaujinę informaciją apie save, dalis jų dalijasi turiniu iš asmeninės paskyros, tačiau tik vienetai tai daro taip, kad juos būtų galima minėti kaip gerosios praktikos pavyzdžius.
Nors tokių pavyzdžių pasaulyje rastume gerokai daugiau, statistika rodo, kad socialiniuose tinkluose savo profilius turi tik 54 proc. Fortune 500 įmonių vadovų, o daugiausiai jų (50 proc.) yra LinkedIn (Influential Executive tyrimas, 2019).
Kodėl vadovai vis dar neišnaudoja socialinių tinklų savo asmeniniam įvaizdžiui kurti, o ypač – tokios sparčiai augančios ir profesionalus jungiančios platformos kaip LinkedIn?
Priežasčių yra įvairių. Kai kurie vadovai socialinių tinklų komunikacijoje iš asmeninės paskyros neįžvelgia prasmės ir naudos, kiti – neturi idėjų, laiko, įgūdžių ar nežino, nuo ko reikėtų pradėti. Dar vienai daliai trūksta patarimų ir palaikymo organizacijos viduje, kita nenori sulaukti neigiamų reakcijų iš aplinkos.
Įgūdžių galima įgyti, laiko įmanoma atrasti, idėjų pasisemti, tačiau svarbiausia – suprasti asmeninio įvaizdžio socialiniuose tinkluose naudą bei svarbą sau ir savo atstovaujamai organizacijai.
Žemiau – pagrindinės priežastys, kodėl kiekvienas vadovas turėtų rūpintis savo įvaizdžiu socialiniuose tinkluose ir skirti dėmesio komunikacijai iš asmeninių paskyrų.
a. Žinomumo didinimas.
Asmeninė komunikacija socialiniuose tinkluose gali tapti puikiu įrankiu įmonės ar prekės ženklo žinomumui didinti. Įmonė ar prekės ženklas jau yra pakankamai žinomi? Asmeninės komunikacijos dėka galite prisidėti prie naujos įmonės reklaminės kampanijos ar akcijos žinomumo didinimo, sklaidos apie naujo produkto ar paslaugos įvedimą ar tiesiog dalytis informacija apie organizaciją, kuri nebūtinai yra iškart matoma dabartiniam ar potencialiam vartotojui.
b. Įvaizdžio stiprinimas.
Jei organizacijos, produkto ar paslaugos žinomumu rūpintis nereikia, komunikacija iš asmeninių paskyrų gali padėti vadovams įgyvendinti organizacijos įvaizdžio stiprinimo tikslus. Asmeninė komunikacija socialiniuose tinkluose gali būti daug nuoširdesnė ir asmeniškesnė nei ta, kuri yra komunikuojama iš oficialios paskyros –komunikuojant iš asmeninės paskyros daug lengviau atskleisti emocijas, komunikuoti apie vertybes ir siekti rezonanso, t.y. glaudesnio ryšio su vartotoju.
c. Talentų pritraukimas.
Asmeninis ryšys komunikacijos socialiniuose tinkluose dėka gali būti kuriamas ne tik su produkto ar paslaugos vartotoju, bet ir su potencialiu darbuotoju. Vadovas, komunikuojantis atvirai ir įtraukiančiai bei atskleidžiantis įdomių detalių apie organizacijos kultūrą, gali tapti magnetu, priviliojančiu kandidatus į atviras pozicijas organizacijoje.
d. Pavyzdys komandai.
Norite, kad į organizacijos atstovavimą socialiniuose tinkluose ir žinutės sklaidą įsitrauktų komanda ar įvairių skyrių darbuotojai? Įtikinti bus daug lengviau, jei jie matys vadovo pavyzdį.
e. Pranešimai renginiuose ir konferencijose.
Asmeninio įvaizdžio stiprinimas socialiniuose tinkluose nebūtinai turi būti susijęs vien tik su atstovaujama įmone. Žmonėms įdomūs kiti žmonės – nerašyta taisyklė ir vienas iš paaiškinimų, kodėl tokia paveiki yra nuomonės formuotojų rinkodara (angl. influencer marketing). Aktyviai komunikuodamas vadovas gali ne tik siekti organizacijos tikslų, bet ir stiprinti savo kaip lyderio bei savo srities eksperto įvaizdį. Vienas iš įvertinimų bei įrodymų, kad pastangos formuojant asmeninį įvaizdį veikia – kvietimai ekspertinės srities temomis kalbėti konferencijose ar renginiuose, pasisakyti žiniasklaidoje. Ypač šis įvertinimas aktualus mažesnių ar mažiau žinomų įmonių vadovams – didelių organizacijų vadovai dažnai žiniasklaidos pastebimi vien dėl organizacijos reikšmės šalies ekonomikai.
Priežasčių, kodėl vadovams verta stiprinti savo asmeninį įvaizdį socialiniuose tinkluose, yra ir daugiau – nuo pardavimų skatinimo iki tarptautinių komandų telkimo siekiant bendrų tikslų.
Vadovams, nusprendusiems, kad pradėti verta, reikėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų, padėsiančių pasiekti geresnių rezultatų:
Tikslinės auditorijos ir pozicionavimo išsigryninimas. Tarkime, jūs esate įmonės X ar jos skyriaus Y vadovas. Norint komunikacijos pagalba perduoti tam tikrą žinutę, visų pirma reikėtų suprasti, kokia yra jūsų tikslinė auditorija ir norimas pozicionavimas. Tikslinės auditorijos segmentas gali būti keli, pvz. dabartiniai klientai, potencialūs vartotojai ir būsimi darbuotojai. Svarbu suprasti, kurios žinutės ir kaip kurs vertę skirtingiems segmentams.
Autentiškumas. Vadovai – užimtos asmenybės ir normalu, kad jų asmenine komunikacija socialiniuose tinkluose rūpinasi rinkodaros ir komunikacijos skyrius, asistentai ar samdomi išoriniai specialistai. Tačiau net ir tokiu atveju reikėtų nepamiršti autentiškumo. Vadovas ir turinį kuriantis žmogus turėtų palaikyti glaudų ryšį, aptarti detales ir niuansus. Socialiniuose tinkluose kartais matoma monotoniška, šalta ir nuobodi vadovo komunikacija dažnu atveju yra turinio perdavimo į kito žmogaus rankas pasekmė.
Saikas. Pradėjus komunikuoti, gali pagauti azartas, noras komunikuoti dažnai ir daug. Tačiau, kaip ir daugelyje kitų gyvenimo sričių, svarbiausia yra kokybė, o ne kiekybė. Svarbiausia – ne komunikacijos kiekis, o jų sukuriama vertė tiksliniams segmentams.
Nors pradžioje vadovams gali atrodyti, kad asmeninio įvaizdžio kūrimas socialiniuose tinkluose pareikalaus per daug laiko ir pastangų, ilgainiui procesas tampa gerokai paprastesnis. Atsiranda supratimas, kokią informaciją vertina tikslinė auditorija bei koks turinys yra paveikus. Vadovo komunikacija socialiniuose tinkluose nėra greitus vaisius brandinantis projektas, tačiau nuoseklumas ir ilgalaikės pastangos neabejotinai prisideda prie verslo rezultatų.
Domina konsultacija, mokymai ar darbuotojų įtraukimo į komunikaciją socialiniuose tinkluose programa?
Susisiekite: hello@personacognita.com
Šis straipsnis buvo publikuotas Delfi M360 portale vasario 12 d.