Jei jau skaitote šį straipsnį, neabejoju, kad esate girdėję, kas yra asmeninis prekės ženklas. Jo dėka šiandien profesionalai džiaugiasi didesniu matomumu, geresniu atpažįstamumu dėl to, kokią vertę jie sukuria savo tikslinei auditorijai, stipresniu darbdavio įvaizdžiu, talentų pritraukimu, pardavimais ir dar daugeliu kitų privalumų.
Būtent dėl šių naudų šiandien stiprų asmeninį prekės ženklą galime laikyti naujos kartos vizitine kortele, kurios nereikia įteikti asmeniškai, kad pasiektume savo tikslus.
Asmeninis prekės ženklas ir socialiniai tinklai
Socialiniai tinklai – puiki platforma asmeninio prekės ženklo stiprinimui, o „LinkedIn“ – neabejotinas lyderis. Jau kuris laikas išaugęs savo „online CV“ rūbą, „LinkedIn“ tapo platforma, kurioje žmonės nuolat kuria turinį, kad sustiprintų savo asmeninį ar atstovaujamos organizacijos įvaizdį.
Žinoma, „LinkedIn“ – ne vienintelis socialinis tinklas, galintis pakeisti mums įprastą vizitinę kortelę. Nepriklausomai nuo to, kurioje platformoje nusprendžiame būti aktyvūs, ji daug geriau atskleidžia mūsų autentiškumą, asmenybę, mintis, išskirtinumus, istorijas. Čia randame ne tik kontaktinius duomenis ir pareigas, bet ir žmogų.
Žmones domina žmonės
Kaip yra pasakęs filosofas Wilhelmas Von Humboldtas, žmonėms nėra nieko įdomesnio už kitus žmones. Mus domina kitų asmenybių istorijos, patirtys, gyvenimas. Žinant tai, neturėtų stebinti ir nuomonės formuotojų populiarumas, kurį jau galime vadinti fenomenu. Vis dėlto, jį paaiškinti nesunku – žmonės natūraliai yra labiau linkę pasitikėti draugo, pažįstamo ar tiesiog žmogaus rekomendacija nei tiesiog pamatyta skaitmenine žinute.
Su nuomonės formuotojais mes esame linkę tapatintis, kai kurie mūsų juos laiko netgi tam tikrais virtualiais draugais. Kasdien sekdami jų gyvenimą, mes jaučiamės tarsi juos pažinotume, o sutikę mieste intuityviai norime pasisveikinti. Dėl šios priežasties, net ir žinodami, kad už reklamą jie gauna atlygį, mes vis tiek jais pasitikime – juk pasakodami apie bet kokį produktą, nuomonės formuotojai visada dalijasi ir asmenine patirtimi. Viso to rezultatas – net 50 % tūkstantmečio kartos atstovų pasitiki nuomonės formuotojų produktų rekomendacijomis (Morning Consult, 2022).
Asmeninis prekės ženklas: kas tai?
Nuomonės formuotojai šiame kontekste tinka dėl dviejų priežasčių – viena, tai puikus stipraus asmeninio prekės ženklo pavyzdys. Antra, kaip jau kalbėjome, tai puikus įrodymas, kad asmenybės mums tampa vis svarbesnės.
Prieš gilinantis į asmeninio prekės ženklo subtilybes, derėtų aiškiai apsibrėžti, kas yra prekės ženklas apskritai. Tai – asociacijos, jausmai, raktiniai žodžiai, kurie ateina mums į galvą pamačius ar išgirdus kokį nors pavadinimą – nesvarbu, ar tai būtų „Apple“, „Volvo“ ar kiti prekių ženklai.
The American Marketing Association prekės ženklą apibrėžia kaip pavadinimą, terminą, ženklą, simbolį, dizainą arba jų kombinaciją, reikalingą vienus produktus ar paslaugas išskirti iš kitų. Rinkodaros ekspertas Marty Neumeier teigia, jog tai – žmogaus vidinis jausmas (nuomonė, įspūdis) apie produktą, paslaugą ir organizaciją.
Su asmeniniu prekės ženklu yra panašiai – tai vidinis jausmas, nuomonė, įspūdis ne apie ką kitą, bet apie žmogų. Be to, jis gali pateikti mums daug informacijos – kas mes esame ir kam atstovaujame, dėl kokių kompetencijų ar veiklų esame žinomi, kokią vertę kuriame ir galime pasiūlyti, pasidalyti su kitais. Pradedant asmeninio prekės ženklo stiprinimo kelionę, dauguma žmonių sunkiausiai sugalvoja būtent pastarąjį elementą. Tačiau verta skirti tam laiko, nes tai tikrai pasitarnaus ateityje.
Asmeninis prekės ženklas: kaip sustiprinti?
Norint sustiprinti asmeninį savo prekės ženklą, būtina išsigryninti esminius elementus. Visų pirma, reikėtų aiškiai suvokti savo tikslą. Dėl kokių priežasčių noriu stiprinti savo asmeninį prekės ženklą? Ko aš siekiu ir ką noriu gauti dėdamas šias pastangas?
Lygiai taip pat svarbu suprasti, kas yra tikslinė auditorija, kurios akyse norite sustiprinti savo įvaizdį. Išsigryninus tikslinę auditoriją ir aiškiai įsivaizduojant, kam kuriame turinį, mums lengviau įsijausti, sukurti gerą turinio vienetą, jį pritaikyti konkrečiai auditorijai.
Tikslai ateina iš tam tikrų motyvų, o motyvai gali būti dvejopi – asmeniniai ir organizaciniai. Asmeniniai gali būti karjeros perspektyvos, savirealizacija, žiniasklaidos dėmesys, nuomonės lyderystė. Organizaciniai – talentų pritraukimas, organizacijos įvaizdžio stiprinimas, didesni pardavimai, konkrečios iniciatyvos sklaida.
Išsiaiškinus tikslus ir motyvus vertėtų išsigryninti savo asmeninį pozicionavimą. Tai lengviausia padaryti atsakant į keturis esminius klausimus: kaip stiprinsiu savo prekės ženklą? Kas yra mano tikslinė auditorija? Kaip noriu save pateikti? Kas daro mane patikimą?
Būtina apgalvoti ir kanalą ar kanalus, kuriuose dėsite didžiausias pastangas. Jį renkantis vertėtų įvertinti du dalykus: ar ten jūs gerai jaučiatės ir ar ten yra jūsų auditorija. Jūsų pagrindiniais kanalais gali tapti jūsų ar jūsų partnerių organizacijos, renginiai, socialiniai tinklai, naujienų portalai ir pan.
Turinys – dinaminis elementas, kurio dėka, nuosekliai komunikuodami, jūs galite tapti žinomas dėl savo sukuriamos vertės. Turinio kategorijoje pirmiausiai derėtų išsigryninti savo esmines 3-4 komunikacijos kryptis. Kiekviena kryptis gali turėti smulkesnes temas, kurios ir taptų jūsų įrašų idėjomis.
Verta atsiminti, jog nėra būtina kurti vien itin ilgą, edukuojantį, išsamų turinį. Vertę galime kurti ir informuodami, kurdami bendrumo jausmą, motyvuodami ar tiesiog įkvėpdami.
Kaip žinoti, kad asmeninis prekės ženklas veikia?
Tam, kad žinotumėte, jog jūsų pastangos stiprinant asmeninį prekės ženklą yra efektyvios, verta iš anksto apgalvoti tikslus bei rodiklius, kuriuos galite matuoti. Galbūt tai bus naujo darbo pasiūlymai, didėjantys pardavimai, geresnis pasiekiamumas socialiniuose tinkluose, žiniasklaidos dėmesys ar asmeninių žinučių antplūdis? Jūsų sėkmės rodikliai priklauso nuo jūsų tikslų ir motyvų, tad įsitikinkite, kad jie koreliuoja tarpusavyje.
Daugeliui greičiausiai kils klausimas, kaip žinoti, kad asmeninis prekės ženklas tapo išties stipriu? Apie tai – netrukus, tačiau svarbu paminėti, jog asmeninio ženklo stiprinimas – nuolatinis procesas. Net ir pasiekę savo tikslų, turime juo rūpintis, antraip jis greitai pasimirš.
O sėkmingu laikome tą prekės ženklą, kur identitetas ir įvaizdis maksimaliai persidengia. Identitetas – yra tai, kaip mes norime, kad mus matytų kiti, o įvaizdis – kaip mus jie iš tiesų mato.
Įkvėpimui: kūrybiški prekės ženklo stiprinimo pavyzdžiai
Jei vadovausitės aukščiau aprašyta teorija ir dėsite nuoseklias pastangas, neabejoju, kad jūsų asmeninis prekės ženklas taps daug stipresnis. Vis dėlto, kaip ir minėjau, tai – ilgalaikis procesas, tad, kad motyvacija neišblėstų, verta į jį pažiūrėti kūrybiškai.
Stiprinti asmeninį prekės ženklą gali padėti ir išskirtinis jūsų bruožas – plaukai, akys, firminis makiažas. Kad ir kas tai bebūtų, svarbu nebijoti to atskleisti. Kitas variantas – firminė spalva. Tai gali būti tiesiog jūsų mėgstamiausia spalva arba ta, kurią naudoja jūsų organizacija.
Išskirtinė frazė, kurią naudojate kiekviename pokalbyje, taip pat gali tapti jūsų skiriamuoju ženklu – savotišku šūkiu, kurį kūrybiškai ir smagiai galite įtraukti į savo komunikaciją, el. laiškų parašą, galbūt net atspausdinti ant marškinėlių. O ką gali žinoti, galbūt ji kada nors įkvėps ir naują produktą?
Neverta pamiršti ir mažų, bet galingų smulkmenų – mėgstamiausio kvapo, firminio emoji, firminio aksesuaro ar išskirtinio stiliaus elemento.
Nepriklausomai nuo to, kokį pozicionavimą, auditoriją, kanalą ar akcentą pasirinksite, svarbiausia prisiminti, kad jūs patys esate geriausia savo vizitinė kortelė. Visgi tam, kad ji būtų veiksminga, būtinos nuoseklios pastangos. Tačiau kad jos atsiperka, nereikia nė abejoti – juk žmonėms įdomiausi yra kiti žmonės.