Nuo tada, kai LinkedIn socialinis tinklas išaugo iš „online CV“ marškinėlių, praėjo ne vieneri metai. Šiandien, dėka galimybės dalytis įvairaus formato turiniu, ši platforma leidžia individams ir organizacijoms stiprinti įvaizdį, pritraukti talentus ar didinti matomumą. Tačiau, kai pastaraisiais metais platformą atrado ne tik „rimtą ir edukacinį“ turinį kuriantys verslo profesionalai, bet ir visi kiti „klaviatūros kaubojai“, ji sulaukia vis daugiau kritikos.
„Ir vėl giriasi“, „kalba tik apie save“, „realybėje – bedarbis, o LinkedIn socialiniame tinkle – visų sričių ekspertas“, „pasiilgau tokio LinkedIn, koks jis buvo prieš tris metus“ – tokias frazes neretai tenka išgirsti iš tų, kurie šiuo socialiniu tinklu pradėjo naudotis dar gerokai prieš jam tampant madingu Lietuvoje.
Turinys iš tiesų keičiasi, o griežtai apibrėžtų taisyklių nėra
Su aukščiau išvardintais komentarais negali nesutikti. Turinio kaita LinkedIn socialiniame tinkle pastaraisiais metais akivaizdi. Kita vertus, šioje platformoje yra tikrai daug kokybiško turinio, tik jį reikia atsifiltruoti. Kodėl šis pokytis vyksta? Nors šis socialinis tinklas įkurtas anksčiau nei Facebook, ilgą laiką, ypač Lietuvoje, jį žinojo ir naudojosi tik nedidelė dalis žmonių, o daugiausiai tie, kurie dirbo užsienyje arba apie platformą sužinodavo iš užsienio, ypač Vakarų šalyse, gyvenančių verslo partnerių, klientų ar kitų kontaktų. Socialiniam tinklui pradėjus skatinti turinio kūrimą, o vėliau ir atsiradus oficialiems tinklo atstovams Lietuvoje, platformą atrado ir atranda vis daugiau ir daugiau skirtingų sričių profesionalų.
Taisyklės, kurių sričių atstovai išskirtinai turėtų naudotis šia platforma nėra, todėl čia vis dažniau matome ne tik verslo pasaulio įžvalgas. Naujienomis ir savo patirtimi čia dalijasi politikai ir grožio industrijos specialistai, logistikos paslaugų ir varžtų pardavėjai. Senbuviams, šioje platformoje įpratusiems prie verslo pasaulio turinio, naujas turinys gali pasirodyti neįprastas ir skirtas kitiems socialiniams tinklams. Tačiau taisyklių, kad šioje platformoje turėtų reikštis tik konkrečių sričių profesionalai, nėra, todėl tai, kad turinys kinta, turime priimti kaip natūralią platformos evoliuciją.
Lygiai taip, kaip nėra taisyklės apie sritis, kurias atstovaujantys žmonės šiame socialiniame tinkle išskirtinai galėtų pasisakyti, gairių nėra ir apie tai, koks turinys turėtų būti kuriamas.
Viskas priklauso nuo pateikimo
Neretai susiduriama su stereotipu, kad kokybiškas turinys yra lygus edukaciniams, aktualius klausimus gvildenantiems įrašams ar straipsniams. Tačiau juk vertę galima kurti ne tik edukuojant kitus, bet ir juos informuojant ar įkvepiant. Kitais žodžiais kalbant, turiniu kuriama vertė gali būti labai skirtinga. Jei vienam vertę suteiks patarimai, kaip pasirinkti reklamos agentūrą, kitam didesnė vertė bus sužinoti profesionalo, dirbančio reklamos industrijoje, profesinio kelio istoriją, kurioje buvo nuosmukių ir pakilimų. Natūralu, kad žmonės, o šiuo atveju LinkedIn vartotojai, yra skirtingi, tad skirtingi bus ir jų su turiniu susiję poreikiai.
Grįžtant prie profesinių pagyrų, tokį turinį šioje platformoje išties sutinkame – kai kurie džiaugiasi nauju darbu, kiti – įsteigtu verslu, treti – baigtais kursais. Nors tokio tipo įrašai ir gali būti vertinami kaip pagyros, viskas priklauso nuo to, kaip jie pateikiami. Kai kurie, įpindami į tai savo asmenines patirtis, pasidalydami statistika, patarimais, turinį lengvai paverčia vertingu skaitytojui. Taip pat, pasidalijimas apie naują darbą gali tapti ne tik informacinę vertę sukuriančių turiniu kontaktų ratui („o, ji pradėjo dirbti buhalterinės apskaitos įmonėje – žinosiu į ką kreiptis“), bet ir pačiai organizacijai kaip patraukliam darbdaviui. Pasidalijimas apie ką tik baigtus kursus gali tapti informacinę vertę kuriančiu turiniu potencialiems darbdaviams ar atrankų specialistams, kurie kaip tik ieškos tokio profilio kandidato. Šiame kontekste galime pritaikyti posakį „niekada negali žinoti“, nes išties mes nežinome, kam koks mūsų pasidalijimas surezonuos būtent tą akimirką.
Kokį kelią pasirinkti?
Skeptiški komentarai neturėtų atbaidyti nuo turinio kūrimo LinkedIn socialiniame tinkle, nes tai vis dar yra ta platforma, kurioje įdedamų pastangų ir iš to gaunamos vertės santykis daugeliui vis dar bus didžiausias. Organizacijoms dar ne vienerius metus tai bus pagrindinis darbdavio įvaizdžio stiprinimo kanalas, o labiausiai prie to prisidės ne kas kitas, o vidiniai nuomonės formuotojai – organizacijos darbuotojai. Nors nežinome, kaip per artimiausius metus keisis šios platformos algoritmas, šiandieninis organinis auditorijos pasiekiamumas, ypač komunikuojant iš asmeninių profilių, yra vis dar itin patrauklus lyginant su kitais socialiniais tinklais.
Ne vienas profesionalas, šiame kanale pasidalijęs informacine žinute apie baigtus kursus, sulaukė darbo pasiūlymo. Dauguma talentų pritraukimo srityje dirbančių ir aktyviai komunikuojančių profesionalų mato, jog taip gali atkreipti kandidatų dėmesį ir bendrai padėti organizacijai iškomunikuoti žinutę apie atviras pozicijas. Ne vienas verslas edukaciniu turiniu, o kartais ir „pasigiriamaisiais“ atsiliepimais, pritraukė naujus klientus.
Tad ar verta tapti aktyvesniems ir pradėti kurti turinį? Verta, tik reikia pasiryžti eksperimentuoti ir suprasti, kad tai nėra vienkartinė pastanga, o ilgalaikis procesas.
Straipsnis buvo publikuotas Delfi M360 portale. Jį galite rasti čia.