Net ir nemėgstantiems Taylor Swift muzikos sunku paneigti – ji yra fenomenali. 52 „Grammy“ nominacijos, 14 apdovanojimų ir klausomiausios atlikėjos „Spotify“ platformoje titulas – tik keli dalykai, kodėl ši moteris yra viena ryškiausių žvaigždžių muzikos padangėje, rašoma ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto profesorės, Tarptautinės rinkodaros ir vadybos bei Verslo vadybos ir rinkodaros programų direktorės Dominykos Venciūtės komentare.
Dauguma nesiekiame būti pasaulinio garso žvaigždėmis, įžymybėmis ar nuomonės formuotojais, tačiau iš Taylor Swift galime pasimokyti rinkodaros ir asmeninių prekės ženklų vystymo principų. Taigi, ko Taylor Swift galėtų išmokyti kiekvieną rinkodaros profesionalą?
„Autentiškumas ir pažeidžiamumas. Taylor Swift garsėja išskirtiniu dainininkės ir dainų autorės talentu. Būdama charizmatiška ir autentiška, ji užmezga ryšį su milijonais gerbėjų visame pasaulyje. Atlikėjos vizitinė kortelė – dainų apie savo ankstesnes patirtis kūrimas. Pati Taylor Swift dar prieš daugiau nei dešimtmetį yra pasakiusi, kad apie santykius viešai nekalba, tačiau apie tai rašo savo dainų tekstuose. T. Swift kalba savo dainų tekstais ir nebijo pasirodyti pažeidžiama, kas stiprina parasocialinį santykį tarp jos ir fanų. Parasocialiniai santykiai (būdingi garsenybėms) – tai vienpusiai santykiai, kai vienas asmuo išreiškia savo jausmus, susidomėjimą, o kita asmenybė visiškai nežino apie kito asmens egzistavimą“, – sako D. Venciūtė.
Autentiškumo iš Taylor gali pasimokyti kiekvienas verslas, kurį kurti galima sužmoginant prekės ženklą. Vienas iš būdų tai padaryti – stiprinti darbuotojų asmeninius prekių ženklus. Tuomet autentiškai kalbėti apie atstovaujamą prekės ženklą yra žymiai natūraliau ir paprasčiau.
„Nuoseklumas. Tai, kad Taylor Swift sugeba išlaikyti populiarumą ir kamerų dėmesį daugelį metų, atspindi ne ką kitą, bet nuoseklumą. Nepaisant to, kad kiekviename karjeros laikotarpyje yra pastebimi jos muzikos ir asmeninio stiliaus pokyčiai, ji nuolat leidžia komerciškai sėkmingus albumus, sulaukia kritikų pripažinimo ir pasiekia viršūnes klausomiausios muzikos sąrašuose. Tačiau jos sėkmę lemia ne tik sistemingos pastangos, bet ir nuoseklios žinutės muzikoje. Swift kūryba yra lengvai atpažįstama – nuo dainų tekstų iki įvaizdžio. Atlikėjos kolegų muzikos industrijoje teigimu, Taylor Swift populiarumas yra ir jos stiprios darbo etikos ir atsidavimo savo amatui rezultatas. Swift savo karjerą pradėjo kaip kantri muzikos atlikėja. Ilgainiui eksperimentuojant, jos muzika šiandien traukia ir pop bei kitų žanrų gerbėjus. Šio aspekto galima pasimokyti ir vystant savo produktų ar paslaugų rinkodarą – verta keistis, kai keičiasi auditorijos poreikiai, tačiau svarbu išlaikyti savo autentiškumą. Nuoseklus bei ilgalaikis įvaizdžio kūrimas tiek kanalų ar žinučių, tiek pastangų prasme yra raktas kuriant stiprų ir įsimintiną prekės ženklą“, – aiškina D. Venciūtė.
Strateginės partnerystės. Per savo karjerą Taylor Swift užmezgė strategines partnerystes, padėjusias jai patekti į naujas rinkas ir padidinti savo muzikos patrauklumą. Vienas iš tokių pavyzdžių – partnerystė su „CapitalOne“, jos turo „The Eras Tour“ rėmėju. Ši partnerystė suteikė „CapitalOne“ kortelių turėtojams unikalias galimybes pigiau įsigyti bilietus į Swift koncertus ir pasinaudoti kitomis privilegijomis, pavyzdžiui, riboto tiražo albumais. Tokia partnerystė naudinga abiem pusėms: atlikėja taip gali plėsti savo gerbėjų ratą, o bankas pritraukia itin lojalią klientų bazę, siūlydamas išskirtinę prieigą prie būsimų Taylor pasirodymų. Strategines partnerystes Taylor Swift mezga ne tik su prekių ženklais, bet ir kitais atlikėjais. Pavyzdžiui, pirmasis singlas naujausiame atlikėjos albume „Tortured Poets Department“ yra su reperiu Post Malone, kas leidžia pritraukti ir šio atlikėjo auditoriją, kuri nebūtinai klauso Taylor Swift. Ankstesnės atlikėjos partnerystės taip pat įtraukė tokius atlikėjus kaip Kendrick Lamar, Ice Spice ar Ed Sheeran. Kaip ir atlikėjos karjeroje, taip ir versle – mūsų kontaktų ratas tuo pačiu yra ir mūsų vertė (angl. your network is your net worth). Rinkodaros profesionalams tai reikėtų apgalvoti strategiškai. Pavyzdžiui, rinktis nuomonės formuotojus pagal tai, kaip prekės ženklas atitinka auditoriją, o ne tik pagal sekėjų skaičių ir populiarumą. Panašūs principai turėtų galioti renkantis bendradarbiavimą su prekių ženklais – jis turėtų būti vystomas su tokiais prekės ženklais, kurie išpažįsta panašias vertybes.
Mįslės ir žaidimai. Vienas iš dalykų, kuris „veža“ ir jungia Taylor Swift fanus, yra užuominos, kurias ji palieka savo dainų tekstuose. Fanų spėlionės apie jos santykius ar kitas asmeninio gyvenimo peripetijas yra tai, kas atlikėją daro įdomią ne tik iš muzikinės pusės. Taylor Swift slepia užuominas muzikiniuose vaizdo klipuose, dainų tekstuose, kelionių nuotraukose ir įrašuose savo „Instagram“ paskyroje. Gerbėjai analizuoja jos aprangą, kai ši pasirodo ant raudonojo kilimo, stebi, kokius aksesuarus ji segi vaizdo klipuose. Pati Taylor Swift sako, kad geriausios žinutės yra paslaptingos, pavyzdžiui, mįslės, kurias galima palikti drabužiuose ar papuošaluose. Žmonės šias mįsles įmena ne iškart, o kol supranta – nekantrauja, kuria apie tai turinį socialiniuose tinkluose ir mėgaujasi procesu. Kaip atlikėjos veikloje, taip ir rinkodaros žinutėse – žiupsnis paslapties nepakenks. Priešingai – jei tai bus daroma nuosekliai, tai kurs lojalią auditoriją, kuri nuolat ieškos atsakymų. Praėjusį rudenį Lietuvoje plačiai nuskambėjo Lietuvos dramos teatro atvejis, kuomet pirmoji žinutė („Neik į teatrą“) kiek šokiravo dalį visuomenės, tačiau tai buvo apgalvotas įvadas į didesnę kampanijos prasmę.
Atsparumas. Taylor Swift karjeroje buvo ir pakilimų, ir nuopuolių. Ji susidūrė ir su kritika, ir su asmeniniais iššūkiais, apie kuriuos auditorija galėjo išgirsti ir atlikėjos dainose. 2017 m., nepaisant ankstesnių metų sėkmių, „Grammy“ apdovanojimams ji nebuvo nominuota. Rašoma, kad atlikėjai tai buvo sunkus laikotarpis, kurio metu ji išgyveno asmenines santykių krizes. Praėjusių metų vasarą Taylor Swift paskelbė, kad iš naujo įrašys albumą „1989“. Kaip būdinga jai, atlikėja tai paskelbė rugpjūčio 9 dieną, t. y., aštunto mėnesio devintą dieną, per vieną iš savo pasirodymų „Eras“ ture. Dainų perrašymas prasidėjo dar 2019 m., kai senoji Swift įrašų kompanija „Big Machine Records“, su kuria ji nebedirba nuo 2018 m., buvo parduota verslininkui Scooter Braun. Šis sandoris jam suteikė teises į visus ankstesnius Swift muzikos įrašus. Tai reiškė, kad kiekvienas, norintis komerciniais tikslais naudoti Swift muziką, turėjo prašyti Braun leidimo ir mokėti jam licencinį mokestį. Netrukus po to Taylor pradėjo perrašyti visas ankstesnes savo dainas, kurias išleido dar būdama su senąja įrašų įmone. Nepaisant kliūčių ir iššūkių, atlikėja ir toliau siekė savo tikslų, o ilgalaikio užsispyrimo rezultatai atsispindi šiandienos pasiekimuose ir rekordiniuose skaičiuose. Iš to gali pasimokyti ne tik verslas, bet ir kiekvienas iš mūsų, kuomet trumpalaikės nesėkmės neturėtų sustabdyti siekiant didesnių tikslų. Juk kartais prireikia laiko tam, kad pastangos duotų vaisių.
Apibendrinant galima teigti, kad Taylor Swift yra geniali ne tik savo muzikinėje karjeroje, bet ir rinkodaroje. Atkreipdami dėmesį į strategijas ir taktikas, kuriomis ši atlikėja naudojasi, rinkodaros profesionalai gali pasisemti vertingų įžvalgų. Taylor Swift karjeros stebėjimas yra puikus būdas pasimokyti rinkodaros subtilybių nepriklausomai nuo to, ar jos muzika patinka mums, ar ne.
Straipsnis buvo publikuotas LRT portale. Jį galite rasti čia.