Prekės ženklo pokyčiai – ne naujiena. Tačiau pastaruoju metu viešoje erdvėje pasirodo vis daugiau diskusijų ir apie asmeninio prekės ženklo transformaciją. Bet ar rebrandingas yra įmanomas, kai esi žmogus?
Šiek tiek plačiau pasigilinus į šią temą, nesunku suprasti, kad tai, kaip žmonės mus vertina, priklauso nuo to, kaip susikuriame savo prekės ženklą, ir visai nesvarbu, ar tai darome sąmoningai, ar netyčia. Žinomi galime tapti dėl savo išvaizdos, kalbos manieros, darbo, socialiniuose tinkluose ir kitur kuriamo turinio.
Įsivaizduokime žmogų, kuris dažnai dalijasi informacija apie šiuolaikinį meną. Jis taps pirmuoju mūsų kontaktu, kuriam skambinsime, kai turėsime klausimų apie investavimą į meno kūrinius, NFTs ar panašias temas. Dauguma šio žmogaus pažįstamų, ko gero, darys tą patį. O dabar įsivaizduokime, kad šis žmogus dar ir dirba rinkodaros vadovu didelėje farmacijos kompanijoje. Ar jie vienas kitam prieštarauja? Tikrai ne. Šiam žmogui nereikia keisti darbo arba ignoruoti savo pomėgio, ilgainiui tapusio dar viena sritimi, kurią jis puikiai išmano. Jis gali būti ekspertu abiejose srityse.
Šis pavyzdys yra iš realaus gyvenimo, ir šiai temai jis tinka todėl, kad, kalbant apie asmeninius prekės ženklus, daug kas mato tik juodą ir baltą. Tačiau pozicijos ar net industrijos pokyčiai – natūrali daugelio karjeros (r)evoliucija. Juk žmonės – smalsūs ir talentingi, tad kodėl turėtų apsiriboti tik viena sritimi?
Pozicija ir profesiniai įgūdžiai neapibrėžia mūsų asmenybės. Daugelis mūsų turi hobių, pomėgių ar dominančių sričių, tad kodėl gi nepasidalinus tuo su kitais? Gilindamas žinias ir apie tai komunikuodamas, žmogus gali tapti žinomas dėl įvairių dalykų.
Tai kas tuomet yra asmeninis rebrandingas?
Nors apibrėžimų yra ne vienas, pasinaudokime Kembridžo žodyno variantu: rebrandingas – tai veiksmas, kurio metu pakeičiamas organizacijos, įmonės ar produkto pasirodymas viešumoje.
Tai galime pritaikyti ir žmonėms. Kiekvienas mūsų nesunkiai gali pakeisti savo viešąją personą. Vis dėlto, ne visada galime paslėpti tai, kas buvo iki pokyčio. Kiekvienas iš mūsų turi savo istoriją, ir, net pakeitus karjerą ar darbovietę, istorija išlieka. Mes galime ją ištrinti iš savo socialinių tinklų profilių, bet ne iš žmonių, kurie mus pažįsta ilgą laiką, galvų. Dėl to tiksliau būtų teigti, kad asmeninis rebrandingas yra įmanomas tik iš dalies.
Tačiau tos istorijos slėpti nereikia. Juk mūsų įvairiapusiškumas dažnai padaro mus įdomesnius. Visgi jei norite pakoreguoti tai, kaip jus mato aplinkiniai, štai trys dalykai, kuriuos galite padaryti.
Didžiuokitės savo istorija
Tai, kad ėjote vienu profesiniu keliu, o laikui bėgant nusprendėte jį pakeisti ar bent šiek tiek pakreipti, nereiškia, kad esate pasiklydęs. Pasitelkite pasakojimo įgūdžius ir paaiškinkite, kodėl šis pokytis įvyko – tai kurs drąsaus žmogaus, linkusio nuodugniai apgalvoti savo sprendimus, įspūdį. Jeigu praeityje turėjote reputacijos krizę, nesišalinkite ir jos. Jūsų tikslas – parodyti savo auditorijai, kad pasimokėte iš anksčiau padarytų klaidų. Neigiamus dalykus žmonėms pamiršti sunku, todėl daug geriau yra apie juos kalbėti atvirai.
Skirkite dėmesį savo tikslinei auditorijai
Tikėtina, kad savo profesiniame gyvenime turite ne vieną interesą. Jūsų pozicija gali būti visai kita nei norėtų jūsų širdis, net jei šiuo metu ir nesiruošiate keisti darbo. Domėtis keliomis skirtingomis sritimis yra nuostabu, todėl tikslinga yra ir į savo asmeninio prekės ženklo pozicionavimą įtraukti daugiau raktinių žodžių. Galite būti advokatas, kuris laisvalaikiu kuria drabužius. Galite būti finansų analitikė, kurios aistra – tvarumas. Tam nereikia savęs rebrandinti ir pasirinkti vieno iš dviejų. Drąsiai galite turėti abu. Svarbiausia yra atsirinkti, kokią tikslinę auditoriją norite pasiekti pirmą, ir kaip norite būti jos matomi. Tai nereiškia, kad turite pasirinkti tik vieną raktinį žodį, bet prisiminkite, kad galite būti arba finansų analitikas, kuris domisi tvarumu, arba tvarumo entuziastas, kuris dienos metu atlieka finansų analizes.
Būkite pažeidžiami, jei tik to norite. Būkite savimi.
Kartais mes bijome parodyti kitą savo asmeninio prekės ženklo pusę. Mamos-verslininkės kartais nenori viešai atskleisti, kad turi vaikų, nes jaudinasi, kad taip sumažės klientų – jie tiesiog nesikreips, nes galvos, kad moteris ir taip jau yra užimta. Advokatas, besidomintis mados dizainu, gali slėpti faktą, kad laisvalaikiu kuria drabužius, nes baiminasi, jog darbdavys pagalvos, kad jis tai daro ir darbo metu. Tokiose situacijose atrodo, kad turime save apibrėžti vienu žodžiu. Tačiau ar tikrai? Jei mes patys išmoksime priimti savo istoriją, parodysime, kas esame, jei būsime pažeidžiami tada, kai to norėsime, tai tik padarys mus įdomesnius. Tai padarys mus savimi.
Tiesa ta, kad, greičiausiai, jums nereikia asmeninio rebrandingo strategijos. Jūs galite pakeisti savo poziciją, sustiprinti įgūdžius, ir pradėti poziciuonuoti save kaip kitos, visiškai naujos industrijos ekspertas. Tai gali pakeisti kitų žmonių požiūrį į jus. Ir vieni tai greičiausiai vadins asmeniniu rebrandingu. Bet tiksliau būtų sakyti, kad tiesiog vyksta asmeninė (r)evoliucija. Šis procesas – natūralus visiems, kurie investuoja į asmeninį augimą, siekia suprasti save ir atrasti tą kelią, kuris padarys juos išties laimingus.
Straipsnis buvo publikuotas Delfi M360 portale. Jį galite rasti čia.